Buckingham Palace, czyli z wizytą u brytyjskiej królowej | tamBylscy.pl - historia naszych podróży.

Buckingham Palace, czyli z wizytą u brytyjskiej królowej

Buckingham Palace jest od 1837 r. oficjalną siedzibą monarchów brytyjskich, jest także symbolem Wielkiej Brytanii dla poddanych królowej. Tutaj także odbywają się ważne uroczystości państwowe czy spotkania z głowami innych państw.

Pałac Buckingham wybudowany został w 1705 r. jako rezydencja księcia Buckingham. Przejął go w 1761 r. brytyjski król Jerzy III i przeznaczył na rezydencję królowej Charlotty. Oficjalnie w 1837 r. stał się on siedzibą brytyjskich monarchów – z chwilą akcesji królowej Wiktorii. Pałac został zbombardowany przez Niemców w czasie II wojny światowej – zniszczona została m.in. kaplica królowej. Do dziś pałac Buckingham jest największym na świecie pałacem królewskim.

 

Londyn, Buckingham Palace, uroczysta zmiana warty

Londyn, Buckingham Palace, uroczysta zmiana warty

 

Londyn, Buckingham Palace, uroczysta zmiana warty

Londyn, Buckingham Palace, uroczysta zmiana warty

 

Swoją symbolikę mają flagi, powiewające nad pałacem Buckingham. Do 1997 roku jedyną flagą, która powiewała nad pałacem, była flaga królewska (tzw. Royal Standard), która wywieszana była, gdy monarchini znajdowała się w obrębie pałacu. Tradycja ta została zmieniona w dniu tragicznej śmierci księżnej Walii, Diany, kiedy to królowa przebywała poza pałacem Buckingham, w związku z czym, nad pałacem nie powiewała żadna flaga. Odpowiadając na oburzenie społeczeństwa, królowa nakazała zmianę protokołu i wywieszanie innej, brytyjskiej flagi (tzw. Union Jack) do połowy masztu, na znak żałoby. Od tej pory znaczenie flag nad pałacem Buckingham jest następujące:

  • flaga królewska (Royal Standard) oznacza obecność królowej w pałacu,
  • flaga brytyjska (Union Jack) oznacza brak królowej w pałacu,
  • flaga brytyjska (Union Jack) wywieszona do połowy masztu oznacza żałobę po śmierci ważnej osobistości lub innych smutnych wydarzeniach (tak było np. po zamachach bombowych w Londynie w 2005 r. i po niedawnej śmierci Margaret Thatcher)

W dniu naszej wizyty pod pałacem Buckingham, powiewała nad nim w pełnej wysokości brytyjska flaga – królowej nie było w pałacu.

 

Victoria Memorial, pomnik królowej Wiktorii stojący przed pałacem Buckingham

Victoria Memorial, pomnik królowej Wiktorii stojący przed pałacem Buckingham

 

Buckingham Palace, uroczysta zmiana warty

Buckingham Palace, uroczysta zmiana warty

 

Pałac Buckingham jest publicznie dostępny dla zwiedzających jedynie w sierpniu i wrześniu, kiedy to zwyczajowo rodzina królewska nie przebywa w nim. Przychody z wpływów z biletów przeznaczane są na odbudowę i restaurację królewskich włości (pierwotnie przeznaczane były na odbudowę zamku Windsor). Przebywając w Londynie na początku maja, nie mieliśmy więc szansy zobaczenia wnętrz pałacu.

 

Buckingham Palace, uroczysta zmiana warty

Buckingham Palace, uroczysta zmiana warty

 

Buckingham Palace, uroczysta zmiana warty

Buckingham Palace, uroczysta zmiana warty

 

Mieliśmy za to okazję do obejrzenia jedynej w swoim rodzaju uroczystości, odbywającej się pod pałacem Buckingham w okresie od kwietnia do lipca codziennie (w pozostałym okresie co drugi dzień, w dni nieparzyste) – uroczystej zmiany warty. Zmiana warty pod pałacem Buckingham jest jedną z większych atrakcji turystycznych Londynu, jest także atrakcją dla samych mieszkańców miasta. Popularność tej uroczystości odczuliśmy już w momencie przybycia pod pałac – pomimo zjawienia się tam na pół godziny przed rozpoczęciem, ledwo udało się nam znaleźć jako takie miejsc do oglądania jej. Tłumy (na co wpływ miała zapewne także świetna pogoda), jakie przybyły pod pałac Buckingham, przekroczyły wszelkie oczekiwania.

Sama zmiana warty odbywa się wewnątrz ogrodzenia pałacu, na jego dziedzińcu – warto więc szukać miejsca właśnie w okolicach ogrodzenia. Przez bramy na dziedziniec wmaszerowują, a potem odmaszerowują oddziały biorące udział w uroczystości. Piesze i konne oddziały straży królewskiej prezentują się niezwykle dumnie, a uznanie wzbudzają przede wszystkim ich ubiory i czapki („bearskins”), ważące 665 gramów i przekazywane w rodzinach często z ojca na syna. Cała uroczystość (nie licząc przemarszów w obie strony) trwa ok. 30 minut. Nie ma opłat za jej oglądanie (choć jest naprawdę ciasno i warto przyjść z dużym wyprzedzeniem), a bieżące informacje o uroczystości i ewentualnych ograniczeniach lub odwołaniach (np. przy ulewnym deszczu) można sprawdzać na tej stronie.

 

Buckingham Palace, uroczysta zmiana warty

Buckingham Palace, uroczysta zmiana warty

 

Warto choć raz przejść się pod pałac Buckingham, by poczuć duch monarchii brytyjskiej i zobaczyć dumę Brytyjczyków.

Pełna galeria zdjęć ze zmiany warty pod pałacem Buckingham znajduje się na osobnej stronie na naszym blogu oraz na Facebooku.

 

Inne wpisy z: Londyn

Wreszcie udało się nam zwiedzić Londyn, który długo był na naszej mapie celów turystycznych, ale jakoś nigdy nie było nam "po drodze". Musimy powiedzieć, że zdecydowanie warto było i każdemu Londyn będziemy polecać.

Każdy pobyt w Londynie dłuższy niż 2-3 dni wymaga gruntownej kalkulacji. Ceny w angielskiej stolicy są dla "polskich" Polaków, czyli tych nie mieszkających w Londynie na stałe, delikatnie mówiąc odrzucające. Warto więc przemyśleć swoje plany turystyczne i "transportowe" w czasie pobytu w "Lądku".

London Eye

Druga część ostatniego dnia naszego pobytu w Londynie upłynęła pod znakiem okolic Parliament Square oraz mostu Westminster Bridge. Rajd zakończyliśmy na historycznej stacji Waterloo.

 

Dodaj komentarz