Dublin w kilka godzin | tamBylscy.pl - historia naszych podróży.

Dublin w kilka godzin

Dublin, stolicę Irlandii, mieliśmy okazję oglądać po raz drugi, lecz niestety tylko przez kilka godzin, w oczekiwaniu na powrotny prom w stronę Polski. Stąd też ograniczyliśmy się do spaceru wzdłuż rzeki Liffey.

Dublin jest olbrzymim, jak na warunki irlandzkie, miastem – zamieszkuje w nim nieco ponad pół miliona ludzi. Położony jest nad rzeką Liffey, a w zasadzie nad jej ujściem do Morza Irlandzkiego. Rzeka dzieli miasto na dwie części: Northside i Southside. Właśnie widok rzeki i mostów, łączących obie części miasta, jest najczęstszym obrazkiem, który można zobaczyć na fotkach z Dublina.

Ze względu na ograniczenia czasowe, zdecydowaliśmy się zobaczyć kilka bardziej znanych miejsc w Dublinie, położonych w okolicach rzeki, po obu jej stronach.

Zamek w Dublinie

Dublin, zamek

Dublin, zamek

Zamek w Dublinie do 1922 roku był siedzibą brytyjskich władz w Irlandii, dziś jest głównym budynkiem rządowym w tym kraju. Powstał na rozkaz angielskiego króla Jana I (zwanego „Janem bez ziemii”), brata bardziej znanego angielskiego władcy, Ryszarda Lwie Serce, po którym zresztą przejął tron. Obaj są jednymi z bohaterów historii o Robin Hoodzie. Powstanie zamku datuje się na 1204 rok.

W czasach średniowiecza budowla bardzo ewoluowała, a największą zmianą była dobudowana Great Hall, użytkowana jako sala parlamentarna, sala sądowa lub bankietowa. W 1673 roku zbudowany częściowo z drewna zamek spłonął w pożarze, a resztki rozebrano. Dziś powyżej poziomu gruntu nie ma żadnych śladów z pierwotnej budowli, za wyjątkiem jedynej ocalałej wieży Record Tower (z roku 1230).

 

Dublin, zamek

Dublin, zamek

 

W zamku przechowywane były słynne irlandzkie klejnoty koronne, których kradzież w 1907 roku nie została wyjaśniona do dziś, a same klejnoty pozostały nie odnalezione.

Browar Guinnessa – St.James’s Gate Brewery

Dublin, browar Guinnessa

Dublin, browar Guinnessa

Browar, znajdujący się w Dublinie, produkujący chyba najsłynniejsze piwo świata. Guinness to zdecydowanie najpopularniejsze piwo w Irlandii. Sam browar został założony w 1759 roku przez Arthura Guinnessa. A w zasadzie nie założony, a wynajęty – na 9000 lat za 45 funtów rocznie 🙂 Od samego początku produkowano w nim ciemnego Guinessa.

W roku 1838, browar był już największym browarem w Irlandii, w 1914 roku stał się największym browarem na świecie. Obecnie jest największym na świecie browarem, produkującym stouta (to taki rodzaj piwa). Piwo Guinness, oprócz swojego smaku, koloru i charakterystycznej pianki, jest znane także z tego, że jest sporo mniej kaloryczne od piwa jasnego. Receptura Guinnessa jest opatentowana i ściśle chroniona do dziś.

 

Dublin, browar Guinnessa

Dublin, browar Guinnessa

 

Na terenie browaru znajduje się także Guinness Storehouse – swoiste muzeum browarnicze, prezentujące składniki używane do produkcji piwa Guinness, osobę założyciela browaru. Na ostatnim, 7-mym piętrze znajduje się bar z panoramicznym widokiem na miasto,w  którym każdy odwiedzający może uraczyć się kuflem Guinnessa, który jest w liczony w cenę wejściówki (wstęp do Storehouse jest płatny).

 

Dublin, Guinness Storehouse

Dublin, Guinness Storehouse

 

Ciekawostką dość ściśle związaną z browarem i marką Guinness jest „Księga rekordów Guinessa”, której pomysłodawcą był w 1954 roku ówczesny dyrektor browaru.

The Brazen Head – najstarszy pub w Dublinie

To niezwykłe, przesiąknięte wręcz historią miejsce mieści się tuż przy rzece Liffey, po południowej stronie miasta (Southside). Pub liczy sobie już 8 wieków. Gdy powstawał w XII wieku (dokładnie 1198r.), był zwykłą miejską tawerną. W przeszłości był ulubionym miejscem spotkań znanych irlandzkich nacjonalistów, a także artystów. Często bywał tu m.in. James Joyce. W obecnym miejscu stoi od 1688 roku.

 

Dublin, pub The Brazen Head

Dublin, pub The Brazen Head

 

Legenda dotycząca nazwy tego miejsca mówi o rozpalonych beczkach (braziers), przy których ogrzewali się żołnierze, pilnujący mostów na Liffey.

Po wejściu w bramę pubu, wkraczamy na brukowany dziedziniec, przekształcony dziś w ogródek piwny. W głębi znajdują się także hotel i restauracja. Bary w pubie są bogato przyozdobione historycznymi pamiątkami, często ofiarowanymi przez klientów pubu. Wizytówką baru jest grana na żywo muzyka irlandzka oraz piwo Guiness, który tu podobno jest najlepszy 🙂

 

Dublin, pub The Brazen Head

Dublin, pub The Brazen Head

 

The Brazen Head jest dziś obowiązkowym punktem na trasie turystycznych wycieczek po Dublinie.

Four Courts

Four Courts to główna siedziba sądownicza w Dublinie, bardzo okazały i reprezentacyjny budynek, stojący tuż nad rzeką Liffey. Budowany przez długie lata, został ostatecznie ukończony w 1802 roku. Znany jest z ogromnej i bardzo widocznej kopuły (średnica: 20 metrów). Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Dublinie.

 

Dublin, Four Courts

Dublin, Four Courts

 

Nieco więcej zdjęć z krótkiego pobytu w Dublinie możecie znaleźć w galerii na naszym profilu na Facebooku.

 

Inne wpisy z: Irlandia

Dublin, stolicę i największe miasto Irlandii, odwiedziliśmy już po raz trzeci, ale tym razem nie w oczekiwaniu na prom czy samolot, a jako "pełnoprawny" cel wycieczki z Naas, które było naszą bazą w trakcie kilkudniowego pobytu na zielonej wyspie.

Niedaleko miasteczka Kildare (godzina jazdy z Dublina) znajduje się Irish National Stud, miejsce które każdy powinien zobaczyć. To miejsce słynące od lat z hodowli koni, dziś odwiedzane ze względu na piękne japońskie ogrody.

Powerscourt House & Garden to jedna z najbardziej reprezentacyjnych irlandzkich rezydencji. Mieści 68 pokojów i zbudowana została na bazie XIII-wiecznego zamku.

Dodaj komentarz