Miasta hanzeatyckie | tamBylscy.pl - historia naszych podróży.

Miasta hanzeatyckie

TALLIN (ESTONIA)

Tallin
Tallin – co zobaczyć poza starym miastem

28 lutego 2016

Turystyczne atrakcje Tallina nie kończą się w obrębie starówki. Poza nią także znajdziecie tu warte uwagi miejsca, związane z historią, czasem tą dawną, a czasem najnowszą. Zapraszamy do lektury naszej listy takich miejsc.

Stare
Stare miasto Tallina, architektoniczne impresje

25 lutego 2016

Stare miasto estońskiej stolicy to nie tylko zabytki, ciasne uliczki, zamek i mury miejskie. To także zjawiskowa architektura pięknych starych kamienic, która zachwyca oko turysty. Zobaczcie te perełki okiem naszego obiektywu.

Tallin
Tallin nocą

5 lutego 2016

Są miasta, którym uroku dodaje zmrok. Takiej zalety nie można zapewne odmówić żadnemu zabytkowemu miejscu - tak samo jest w przypadku Tallina. Starówka estońskiej stolicy prezentuje się w nocnym oświetleniu wręcz zjawiskowo.

Tallin,
Tallin, co warto zobaczyć na starym mieście

5 lutego 2016

Estoński Tallin słynie ze swojej, wpisanej na listę UNESCO, zabytkowej starówki, ciasno zabudowanej średniowiecznymi kamienicami, podzielonej na dwie części - górną i dolną, ze wzgórzem zamkowym Toompea górującym nad wszystkim w okolicy.

RYGA (ŁOTWA)

Ryga,
Ryga, doroczne święto zbiorów na Starym Mieście

29 października 2014

Jeśli chcecie zobaczyć bardziej tradycyjną, ludową stronę Łotwy, warto tu przyjechać pod koniec września. Dziś trochę o łotewskich "dożynkach", które odbywają się w tym czasie w wielu miastach - Miķeļdienas gadatirgus.

Ryga,
Ryga, drewniane domy na wyspie Kipsala i historia Żanisa Lipke

28 października 2014

Jest takie miejsce w Rydze, gdzie nie ma tłumów turystów. Gdzie czas zatrzymał się w miejscu i życie płynie jakby innym rytmem. Miejsce, gdzie słowo "spacer" nabiera innego znaczenia. A pomimo tego, ma swoją własną historię, wartą opowiedzenia.

Ryga,
Ryga, co warto zobaczyć poza starówką

27 października 2014

Ryga znana jest głownie z wpisanej na listę UNESCO starówki oraz z położonej nieopodal "dzielnicy art nouveau". Ale poza tymi dwoma miejscami w stolicy Łotwy znajdziecie wiele innych miejsc, wartych uwagi turysty. Zapraszamy na spacer poza granicami ryskiego starego miasta.

Ryga,
Ryga, dzielnica Art Nouveau

7 października 2014

Nie tylko starówka przyciąga turystów w Rydze. Dla fanów architektury, szczególnie tej secesyjnej, stolica Łotwy będzie prawdziwą mekką - prawdopodobnie nigdzie indziej w Europie nie ma takiego zatrzęsienia budynków wybudowanych w tym stylu. Szczególną atrakcją jest przepełniona architekturą w tym stylu "dzielnica art nouveau".

MIASTA W NIEMCZECH

Stralsund.
Stralsund. Hanzeatycka potęga z listy UNESCO

6 stycznia 2016

Ostatnie zwiedzane przez nas podczas wrześniowego weekendu 2013 r. niemieckie miasto nad Bałtykiem to Stralsund, zwany po polsku Strzałowem. Trzecie (z czterech oglądanych) ze starówką, wpisaną w całości na listę UNESCO.

Rostock,
Rostock, czyli przygody ze średniowieczną Hanzą ciąg dalszy

2 stycznia 2016

Kontynuujemy naszą podróż po niemieckich hanzeatyckich miastach nad Bałtykiem. Drugi dzień weekendowej wyprawy rozpoczynamy od Rostocku, kiedyś jednej z potęg Hanzy.

Niemiecka
Niemiecka Lubeka. Nie jesteś stąd ? Szanse na Nagrodę Nobla spadają…

30 grudnia 2015

Październik 2013 r. stał w naszych podróżach pod kątem zwiedzania zabytkowych niemieckich miast nad Bałtykiem. Po Wismarze przyszedł czas na starą Lubekę, także wpisaną na listę UNESCO, a dodatkowo "uzbrojoną" w wyjątkową listę noblistów, związanych z miastem.

Wismar,
Wismar, zaczynamy znajomość z niemieckimi miasteczkami nad Bałtykiem

15 grudnia 2015

Wismar był pierwszym z czterech zwiedzanych przez nas podczas pewnego październikowego weekendu w 2013 r. niemieckim miasteczkiem nad Bałtykiem, kiedyś należącym do Hanzy. To z tego wyjazdu narodził się pomysł cyklu wpisów o miastach hanzeatyckich na naszym blogu.

Dodaj komentarz