Osiedlowe gry i zabawy w Splicie, czyli balote, bocce, boules… | tamBylscy.pl - historia naszych podróży.

Osiedlowe gry i zabawy w Splicie, czyli balote, bocce, boules...

Spacerując w czasie naszego wakacyjnego pobytu ulicami Splitu, mogliśmy zauważyć, szczególnie wieczorną porą, gdy już robiło się przyjemnie i znikał upał, mieszkańców miasta (głównie tych starszych), zajętych grą rozgrywaną na polu podobnym do toru kręglarskiego. I też z udziałem kul – ale bez kręgli.

„Boiska” do tej gry znajdują się na miejskich osiedlach i są chętnie wykorzystywane porą wieczorną (często są oświetlone, czasem nawet jakimś tymczasowym oświetleniem). Gra w Chorwacji nazywa się „balote”, ale pochodzi z Włoch, gdzie istnieje pod nazwą „bocce”. Jest także popularna we Francji pod nazwą „boules”.

Istnieje wiele odmian gry, można w nią grać indywidualnie, ale najczęściej gra się 2, 3 lub 4-osobowymi zespołami (w grze uczestniczą dwa zespoły). W wielkim skrócie gra polega na umieszczeniu swoich kul jak najbliżej najmniejszej kuli. Wygrywa zespół (a w zasadzie zdobywa punkty, bo gra jest punktowana), którego kula lub kule umieszczone są najbliżej małej kuli, zwanej „bulin” (polska nazwa: „świnka”). Można też próbować trafiać w „świnkę” i przesuwać ją tak, by oddalić go od bliżej położonych kul przeciwnika. Im więcej kul własnych jest bliżej „świnki” niż najbliższa kula przeciwnika, tym więcej punktów otrzymuje drużyna zwycięska (1 punkt za każdą bliższą kulę). Gra toczy się zazwyczaj do 13 punktów (w jednym „rozdaniu” można zyskać maksymalnie 6 punktów).

 

Split, wieczorna partyjka balote na miejskim osiedlu

Split, wieczorna partyjka balote na miejskim osiedlu

 

Kule do gry zrobione są z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. „Bulin”, wyrzucany jako pierwszy (pozostałe kule trzeba ustawić jak najbliżej) najczęściej jest kulą drewnianą. „Boisko” do gry ma podłużny kształt toru do kręgli o długości zazwyczaj w przedziale 20-27 m i szerokości 2,5 – 4 m. Na pierwszy rzut oka cały ten sport mocno przypomina (także pod względem zasad gry)… curling 🙂 Tyle że w curlingu są piony („czajniki” :-)) puszczane po lodzie. No i curling jest dyscypliną olimpijską, a balote (bocce, boules) tylko, a może AZ, sposobem na towarzyskie spędzenie czasu z przyjaciółmi. Aczkolwiek zauważyliśmy, że pasjonują się tą grą raczej starsze pokolenia mieszkańców Splitu…

 

Inne wpisy z: Wakacje w Chorwacji (2010)

Mirogoj, założony w 1876 r., od samego początku był cmentarzem wielowyznaniowym - pochowani są tu zarówno katolicy, jak i muzułmanie, Zydzi, protestanci, osoby innych wyznań a nawet niewierzący. Dziś Mirogoj uznawany jest za jeden z najpiękniejszych cmentarzy w całej Europie, pełen jest unikalnych, będących swoistymi dziełami sztuki nagrobków oraz rzeźb znanych artystów.

Budapeszt, formalnie stworzony z trzech miast: Budy, Obudy i Pesztu, stolica i największe miasto Węgier, 8. najludniejsze miasto Europy było naszym jedynym przystankiem w drodze powrotnej do Polski z wakacji spędzonych w Chorwacji.

Turanj, niewielka miejscowość na południe od miasta Karlovac (w zasadzie przedmieście), jest siedzibą unikalnego, dostępnego dla wszystkich bez opłat miejsca pamięci - Muzeum Uzbrojenia Wojny Domowej 1991-95, mającego za zadanie utrwalić potworność wojny domowej w byłej Jugosławii.

 

Dodaj komentarz