Średniowieczny Stari Bar. I Stara Maslina – wisienka (oliwka) na turystycznym torcie Czarnogóry | tamBylscy.pl - historia naszych podróży.

Średniowieczny Stari Bar. I Stara Maslina - wisienka (oliwka) na turystycznym torcie Czarnogóry

Stari Bar, starsza część miasteczka Bar, to kolejny (po Kotorze i Budvie) nasz czarnogórski przystanek na wakacyjnej trasie Tour de Europe 2013. Dawne Antibarum jest dziś w ruinie, ale nadal stanowi atrakcję wartą zobaczenia.

Tour de Europe, dzień 5 (poprzedni wpis z trasy: Budva, stolica czarnogórskiej turystyki). Bar to niewielkie miasteczko w Czarnogórze (ok.15 tys. mieszkańców). Jest za to największym portem Czarnogóry. Jest też miastem w całości nowym, w związku z tym nie ma w nim niczego ciekawego do zwiedzania. Ale mniej więcej 4 km na zachód leży stara część miasta – Stari Bar, prawie w całości będąca jedną wielką turystyczną atrakcją.

Wg legend dzisiejszy Stari Bar założony został przez Rzymian w VI lub VII wieku. Przez historię, tak jak inne czarnogórskie miasta, często zmieniał właścicieli – był we władaniu bizantyjskim, weneckim czy tureckim. Miasto ostatecznie niszczą… Czarnogórcy, którzy zdobywają je w 1878 r., doprowadzając do exodusu mieszkańców (wybudowali oni nieopodal dzisiejszy nowy Bar). Dzieło zniszczenia dokończyło wielkie trzęsienie ziemii, które nawiedziło Czarnogórę w 1979 r.

Stari Bar od zewnątrz

Stari Bar od zewnątrz

Stari Bar, cytadela

Stari Bar, cytadela

Stari Bar, kościół św.Weneranda

Stari Bar, kościół św.Weneranda

Stari Bar, ruiny katedry św.Jerzego

Stari Bar, ruiny katedry św.Jerzego

Dziś Stari Bar doczekał się znów lepszych czasów – został zgłoszony do wpisania na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO oraz przystąpiono do jego renowacji, a przede wszystkim zapobiega się dalszej dewastacji. Ruiny są katalogowane i opisywane, dostępna jest informacja turystyczna. Niektóre obiekty poddawane są renowacji i rekonstrukcji. Ogólnie widać, że miejsce jest zadbane i nie żałuje się wydanych 2 EUR na wstęp.

A co w Starim Barze warto zobaczyć ? Po kolei idąc naszymi śladami:

  • ruiny kościoła św.Mikołaja
  • cytadelę (XI-XII w.) i widoki się z niej rozpościerające na wszystkie strony świata
  • brama miejska (XI-XII w.)
  • kościół św.Weneranda (XIV w.)
  • ruiny katedry św.Jerzego (XII w.), wybudowanej na resztkach poprzednio tu stojącego kościoła z VI w., przekształconej w meczet w XVII w.
  • ruiny kościoła św.Katarzyny (XIV w.)
  • wieża zegarowa (XVIII w.)
  • pałac biskupów (XV-XVI w.)
  • pałac książąt (XV-XVI w.)
Stari Bar, wieża zegarowa

Stari Bar, wieża zegarowa

Stari Bar, pałac książęcy

Stari Bar, pałac książęcy

Stari Bar

Stari Bar

Mitrovica, najstarsze w Europie drzewo oliwne (2000 lat)

Mitrovica, najstarsze w Europie drzewo oliwne (2000 lat)

Całkiem niedaleko Starego Baru, na terenie miejscowości Mitrovica, znajduje się jeszcze jedna atrakcja turystyczna okolicy, choć turystów tu dociera naprawdę niewielu. Stoi tu „Stara Maslina” – w dowolnym tłumaczeniu „stara oliwka”. Potężne drzewo oliwne, stojące na ogrodzonym i oznakowanym trwaniku, liczone jest na wiek ok.2000 lat. Jest uważane za najstarsze drzewo oliwne w Europie i jedno z najstarszych na całym świecie. Można je fotografować zza niewysokiego ogrodzenia, ale warto zapłacić 1 EUR za wstęp i „zafocić” oliwkę z bliska. Wszak drzewko to widziało całą naszą nowożytną historię. Dla porównania – słynny w Polsce dąb Bartek, rosnący pod Kielcami, ma dziś „zaledwie” niecałe 700 lat.

Budva i Stari Bar były dwoma dłuższymi przystankami na trasie pomiędzy czarnogórskim Kotorem a albańskim Durres. Ale poza nimi było jeszcze kilka innych atrakcji, które warto zobaczyć na trasie wzdłuż adriatyckiego wybrzeża Czarnogóry.

Pełna galeria zdjęć ze Starego Baru znajduje się na osobnej stronie naszego bloga oraz na naszym profilu na Facebooku.

 

Inne wpisy z: Tour de Europe 2013

Tak wyglądał nasz samochód po odebraniu od obsługi hotelowej

Jeśli dużo podróżujecie, to istnieje statystyczne prawdopodobieństwo, że w masie dobrych i wspaniałych rzeczy zdarzy Wam się pod drodze doświadczenie przykre. Życie. Nie ma świata idealnego, każdy kiedyś błąd czy pomyłkę popełni, trzeba być wyrozumiałym. Pod warunkiem, że widzimy chęć naprawy czy załagodzenia sytuacji drażliwej. Gorzej, jeśli ten ktoś narobi Wam problemów i Was z nimi zostawi.

Wakacyjna wyprawa do Turcji w sierpniu 2013 r. była jak dotąd najdłuższym naszym wyjazdem turystycznym. Trwała aż 32 dni, z których 18 spędziliśmy w podróży, a pozostałe dwa tygodnie - na wakacyjnym pobycie w południowo-zachodniej Turcji.

Kežmarok (polska nazwa: Kieżmark), niespełna 20-tysięczne miasto na Słowacji, był ostatnim punktem na naszej mapie trasy Tour de Europe 2013 - wakacyjnej wyprawy do Turcji. Spędziliśmy w nim trochę czasu na zwiedzaniu historycznej starówki.

 

Dodaj komentarz