Średniowieczny zamek-forteca w Kufstein | tamBylscy.pl - historia naszych podróży.

Średniowieczny zamek-forteca w Kufstein

Przy samej granicy niemiecko-austriackiej, po tej drugiej stronie, leży niewielkie miasteczko Kufstein, znane głównie ze stojącego na wzgórzu i górującego nad miastem zamku-fortecy.

Kufstein jest niewielkim (17 tys. mieszkańców), ale mimo to drugim co wielkości miastem w Tyrolu. W drodze na chorwackie wakacje, zjechaliśmy do niego z autostrady z powodu widocznego z daleka zamku, osadzonego na wysokiej (90 m) skale. Zamek ten, częściej nazywany fortecą, po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 1205 roku (nie wiadomo, kiedy dokładnie został zbudowany), jako własność biskupa z Ratyzbony (Regensburga). W swojej historii najczęściej używany był jako więzienie.

Dziś forteca jest jedną z najbardziej imponujących budowli w Tyrolu i jednym z najbardziej popularnych celów wycieczek na całym obszarze alpejskim. Znana jest głównie z największych na świecie organów na świeżym powietrzu, składających się z 4.307 rur. Na teren zamku można wjechać panoramiczną kolejką, nieco niestety nie pasującą do średniowiecznych murów…

 

Kufstein, średniowieczna forteca

Kufstein, średniowieczna forteca

 

Kufstein, średniowieczna forteca widziana z centrum

Kufstein, średniowieczna forteca widziana z centrum

 

Pełna galeria zdjęć z zamku w Kufstein – na naszym profilu na Facebooku.

 

Inne wpisy z: Wakacje w Chorwacji (2010)

Mirogoj, założony w 1876 r., od samego początku był cmentarzem wielowyznaniowym - pochowani są tu zarówno katolicy, jak i muzułmanie, Zydzi, protestanci, osoby innych wyznań a nawet niewierzący. Dziś Mirogoj uznawany jest za jeden z najpiękniejszych cmentarzy w całej Europie, pełen jest unikalnych, będących swoistymi dziełami sztuki nagrobków oraz rzeźb znanych artystów.

Budapeszt, formalnie stworzony z trzech miast: Budy, Obudy i Pesztu, stolica i największe miasto Węgier, 8. najludniejsze miasto Europy było naszym jedynym przystankiem w drodze powrotnej do Polski z wakacji spędzonych w Chorwacji.

Turanj, niewielka miejscowość na południe od miasta Karlovac (w zasadzie przedmieście), jest siedzibą unikalnego, dostępnego dla wszystkich bez opłat miejsca pamięci - Muzeum Uzbrojenia Wojny Domowej 1991-95, mającego za zadanie utrwalić potworność wojny domowej w byłej Jugosławii.

 

Inne wpisy z: Austria

Linz, Plac Główny (Hauptplatz)

Miasto zasiedlone przez Celtów, potem przez starożytnych Rzymian. Bardzo ważne miasto cesarstwa niemieckiego, pięknie usadowione na zakolu Dunaju. Dziś budujące wizerunek miasta kultury. Starające się zapomnieć o piętnie miasta rodzinnego... Hitlera.

Salzburg, widok znad rzeki Salzach

Starówka wpisana na listę UNESCO. Wypełniona zamkami, pałacami, pięknymi kościołami i urokliwymi uliczkami, a przede wszystkim pachnąca wielką i bogatą historią... Zawsze chcieliśmy tu przyjechać i wreszcie się udało. Przedstawiamy Salzburg.

Goszcząc w austriackim Salzburgu nie sposób wręcz pominąć miejsca, związane z najsłynniejszym w historii obywatelem tego miasta - Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kilka z nich i nam udało się zobaczyć.

 

Dodaj komentarz