Turanj, Muzeum Uzbrojenia Wojny Domowej 1991-95 | tamBylscy.pl - historia naszych podróży.

Turanj, Muzeum Uzbrojenia Wojny Domowej 1991-95

Turanj, niewielka miejscowość na południe od miasta Karlovac (w zasadzie przedmieście), jest siedzibą unikalnego, dostępnego dla wszystkich bez opłat miejsca pamięci – Muzeum Uzbrojenia Wojny Domowej 1991-95, mającego za zadanie utrwalić potworność wojny domowej w byłej Jugosławii.

Turanj, muzeum broni na otwartym powietrzu

Turanj, muzeum broni na otwartym powietrzu

Jednym z miejsc, odwiedzonych przez nas w drodze powrotnej do Polski z dwutygodniowych wakacji w Splicie, był Turanj – przedmieście Karlovaca, stanowiący coraz bardziej popularną atrakcję dla turystów. Znajduje się tu jedno z dwóch istniejących w całej Chorwacji muzeum poświęcone uzbrojeniu z czasów wojny domowej w byłej Jugosławii.

Turanj jest niezwykle strategicznie położoną miejscowością, stąd wraz z Karlovacem był przez całe wieki świadkiem wielu działań wojennych. Tereny dookoła tej miejscowości był areną szczególnie ciężkich walk podczas wojny domowej w byłej Jugosławii w latach 1991-95. Tędy przebiegała linia obrony Karlovaca i obronę przypłaciło życiem 239 żołnierzy, których pamięci poświęcona jest specjalna tablica, stojąca niedaleko muzeum.

Muzeum znajduje się na otwartym powietrzu, na miejscu zrujnowanej austro-węgierskiej bazy wojskowej, na której budynkach do dziś widać ogromne ślady działań wojennych – zostawiono je z rozmysłem po wojnie w takim stanie, by przypominały tragedię tamtych dni. Muzeum otworzył w 2003 roku emerytowany oficer armii chorwackiej.

 

Turanj, opancerzony traktor

Turanj, opancerzony traktor

 

Turanj, opancerzona ciężarówka

Turanj, opancerzona ciężarówka

 

Najbardziej widowiskowe eksponaty tego otwartego dla wszystkich muzeum są:

  • oryginalny samolot MIG-21 w barwach armii chorwackiej, utrzymany w bardzo dobrym stanie;
  • wrak samolotu MIG-21 w barwach Armii Jugosłowiańskiej (czyli de facto – serbski), zestrzelonego 9 listopada 1991 roku przez obrońców chorwackich;
  • czołg T-55 Armii Jugosłowiańskiej (JNA), zdobyty przez 1 Brygadę Armii Chorwackiej;
  • czołg M4A3 Sherman oraz niszczyciele czołgów M36 i M18 Armii Jugosłowiańskiej, przejęte przez Chorwatów;
  • działa przeciwczołgowe M3A (prod. USA), ZIS-M42 (ZSRR) i 6Pdr (W.Brytania), także przejęte przez wojska chorwackie;

 

Turanj, MIG-21 w chorwackich barwach

Turanj, MIG-21 w chorwackich barwach

 

Turanj, wrak serbskiego MIG-21

Turanj, wrak serbskiego MIG-21

 

Największe wrażenie robią jednak dwa wozy bojowe, stworzone przez Chorwatów własnymi rękami na potrzeby wojny:

  • ciągnik rolniczy, który został opancerzony i wyposażony w karabin maszynowy;
  • ciężarówka również opancerzona „domowym” sposobem, z widocznymi śladami trafień na wysokości drzwi kierowcy.

Na miejscu jest dostępny punkt informacyjny i mały sklepik z informatorami – niestety podczas naszej wizyty był on zamknięty.

 

Turanj, czołg T-55

Turanj, czołg T-55

 

Turanj, czołgi w muzeum

Turanj, czołgi w muzeum

 

Pełna galeria z muzeum uzbrojenia z czasów wojny domowej w byłej Jugosławii – na naszym facebookowym profilu.

 

Inne wpisy z: Wakacje w Chorwacji (2010)

Mirogoj, założony w 1876 r., od samego początku był cmentarzem wielowyznaniowym - pochowani są tu zarówno katolicy, jak i muzułmanie, Zydzi, protestanci, osoby innych wyznań a nawet niewierzący. Dziś Mirogoj uznawany jest za jeden z najpiękniejszych cmentarzy w całej Europie, pełen jest unikalnych, będących swoistymi dziełami sztuki nagrobków oraz rzeźb znanych artystów.

Budapeszt, formalnie stworzony z trzech miast: Budy, Obudy i Pesztu, stolica i największe miasto Węgier, 8. najludniejsze miasto Europy było naszym jedynym przystankiem w drodze powrotnej do Polski z wakacji spędzonych w Chorwacji.

Turanj, niewielka miejscowość na południe od miasta Karlovac (w zasadzie przedmieście), jest siedzibą unikalnego, dostępnego dla wszystkich bez opłat miejsca pamięci - Muzeum Uzbrojenia Wojny Domowej 1991-95, mającego za zadanie utrwalić potworność wojny domowej w byłej Jugosławii.

 

Dodaj komentarz