Zakopane, Puchar Świata w skokach narciarskich 2008 | tamBylscy.pl - historia naszych podróży.

Zakopane, Puchar Świata w skokach narciarskich 2008

Zakopane jest tradycyjnie już co roku gospodarzem dwóch konkursów w skokach narciarskich, zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Swiata w tej dyscyplinie. Ze względu na sukcesy Adama Małysza, konkursy te są wśród polskich kibiców niezwykle popularne od lat.

Pierwszy nasz wypad na skoki do Zakopanego – i w ogóle pierwszy wypad do Zakopanego – okazał się mocno pechowy. Najpierw ze względu na choróbsko odbył się… jednoosobowo. Potem było tylko gorzej – dwa dni przed konkursami pod Mirosławcem spadła wojskowa CASA, w katastrofie zginęło 4 członków załogi i 16 pasażerów – wszyscy przebywający na pokładzie. Prezydent Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową, ze względu na którą konkursy w Zakopanem zostały ograniczone wyłącznie do części sportowej, usunięto z programu bogatą zwykle część artystyczną.

Jakby tego było mało, drugi z konkursów ze względu na złe warunki atmosferyczne został odwołany i przeniesiony na kolejny dzień (niedzielę). Miało to swoje dobre strony – w niedzielę nie obowiązywała już żałoba narodowa i konkurs odbył się w „normalnej” oprawie. Minusem była znacznie mniejsza publiczność – część kibiców miała już na ten dzień zaplanowane powroty do domów.

 

Zakopane, śniegu nie brakowało

Zakopane, śniegu nie brakowało

 

Adam Małysz, jeszcze aktywnie skaczący

Adam Małysz, jeszcze aktywnie skaczący

 

Klimek Murańka, w 2008r. przedskoczek na zawodach Pucharu Świata

Klimek Murańka, w 2008r. przedskoczek na zawodach Pucharu Świata

 

Sportowo też nie było wesoło – żadnemu z Polaków nie udało się w żadnym z dwóch konkursów stanąć na podium. Pierwsze trójki w kolejnych konkursach to odpowiednio: Schlierenzauer, Jacobsen, Morgenstern oraz Bardal, Morgenstern, Ammann.

 

Janne Ahonen, jeszcze aktywnie skaczący

Janne Ahonen, jeszcze aktywnie skaczący

W Zakopanem zadebiutował w Pucharze Swiata Klimek Murańka – wtedy mając niewiele ponad 13 lat. Wystartował w kwalifikacjach pierwszego z konkursów, niestety bez sukcesu. Był za to przedskoczkiem przed zawodami głównymi.

Pełna galeria zdjęć z zawodów Pucharu Swiata w skokach narciarskich w Zakopanem (2008) – na naszym facebookowym profilu.

 

Inne wpisy z: Polska

Momentami w czasie naszych podróży życie samo pisze scenariusze. Pojechaliśmy w Bieszczady pochodzić po górach, a zakończyło się na rajdzie szlakiem pięknych drewnianych cerkwi. I wcale nie żałujemy.

Pomimo, że już od 8 lat mieszkamy w Wielkopolsce, dopiero pierwszy raz udało się nam zobaczyć coroczny, odbywający się w Poznaniu Festiwal Rzeźby Lodowej, w tym roku pod nazwą STIHL POZnań Ice Festival.

Wreszcie się udało. Przymierzaliśmy się od kilku lat, ale jakoś termin długiego weekendu majowego nigdy nam nie pasował. A w tym roku zagrało - byliśmy na dorocznej paradzie parowozów w Wolsztynie.

 

Inne wpisy z: Zakopane

Największe tatrzańskie jezioro, a jednocześnie mieniące się sławą tego najpiękniejszego. Malowniczo otoczone wysokimi szczytami Tatr, tuż przy granicy ze Słowacją - jednym słowem : Morskie Oko. Morskie Oko, największe jezioro w Tatrach, położone jest na... więcej

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku to jedna z największych atrakcji i symboli Zakopanego. Miejsce obowiązkowe dla każdego, kto zainteresowany jest historią Podhala - tu wszak leżą najbardziej zasłużeni dla tego regionu, a w szczególności dla samego Zakopanego.

Zakopane to nie tylko Krupówki, Kasprowy Wierch, Gubałówka czy Wielka Krokiew. W trakcie tygodniowego pobytu mieszkaliśmy na lekkich peryferiach miasta, co dało nam okazję do zobaczenia tej cichej strony gór... Zakopane w sezonie, a szczególnie w okresie... więcej

 

Dodaj komentarz